Queensrÿche – Live Evolution Jaar van release: 2001 Label: Sanctuary
Queensrÿche ontstond in Seattle begin jaren ’80 uit Cross+Fire, waarna gitaristen Michael Wilton en Chris DeGarmo, bassist Eddie Jackson en drummer Scott Rockenfield zich verenigden met zanger Geoff Tate. Albums als Operation: Mindcrime en Empire bouwden hun status als pioniers van progressieve metal. Ze stonden al in de schaduw van Iron Maiden en Judas Priest, maar Queensrÿche groeide uit tot architecten van progmetal
Een stevige tweeluik-schets van een progmetallegende die ondanks interne chaos nog altijd live overtuigt. Tijdens de Q2K-tour in 2001 besloten de band en hun label spontaan een liveplaat te maken. Een avond in de Moore Theatre (Seattle, 27–28 juli 2001) Vijfenveertig nummers? Nee. Maar drie decennia metalen adem in twee suites. Wat begon als een bedrijfsdinerbesluit werd een gedenksteen. De band repeteerde, leerde oude songs die niet meer op de setlist stonden – zoals “London” – en presenteerde hun eigen geschiedenis in suites: de jonge, de radicaal-briljante jaren van Mindcrime, de stadionhits uit Empire, en zelfs Q2K kreeg zijn plekje.Ze trokken een masterlijst met nummers uit hun gehele carrière en repeteerden in korte tijd voor deze shows. “Soms is een liveplaat geen herhaling. Maar een herinnering. Een weerklank van zielen op de rand van hun eigen legende.”
Structuur & setlist
Het dubbelalbum is opgesplitst in vier ‘suites’: EP/Rage/Warning-suites laten je zien waar de band vandaan komt – ruig, ambitieus, prog gericht. Mindcrime-suite herhaalt de saga, nu live – inclusief Suite Sister Mary, met Pamela Moore’s dramatische rol in de Mindcrime-narratief. Empire en Promised Land brengen commerciële pracht en concurrentie, langzaam evoluerend. Q2K en de nieuwere tracks tonen het onvermijdelijke verval en toch vasthoudendheid
Topnummers uitgelicht.
“Queen of the Reich” / “Take Hold of the Flame” – Ruwe, klassieke early Queensrÿche‑tracks uit de EP/WARNING‑periode.
“Suite Sister Mary” – lang uitgesponnen Mindcrime-klassieker met gastzang van Pamela Moore
“I Don’t Believe in Love” – powerballad van Mindcrime, vaak live gebracht; een van hun meest geliefde songs.
“Silent Lucidity” – emotionele ballad die live nog steeds beklijft, groot publiekssucces.
“Jet City Woman”, “Empire”, “Damaged”, “The Right Side of My Mind” – krachtige uitvoeringen uit latere albums
Bandleden en uitvoering
Geoff Tate zingt met volwassenheid, maar volgens critici kraakt zijn stem soms bij de oudere hits – hij kiest hier bewust zijn momenten.
Michael Wilton speelt solide solo’s en houdt het repertoire goed bij elkaar
Kelly Gray, dé vervanger van Chris DeGarmo, wordt kritisch bekeken: zijn solos missen finesse en historical feel volgens sommige recensies. Eddie Jackson levert betrouwbare bass met zowel pick als vingertechniek live, en is een onmisbare ruggengraat. Scott Rockenfield bewijst opnieuw dat complexe drumpatronen en feel moeiteloos kunnen samengaan zonder overkill – drummen als kunst
Conclusie
Live Evolution is geen stap terug – maar een eerlijke, energieke samenvatting van Queensrÿche’s twintigjarige carrière tot 2001. Perfect voor fans die hun geschiedenis willen herbeleven en nieuwe luisteraars die een breed spectre willen ontdekken. Slechts één souchet: de afwezige DeGarmo wordt soms hard gemist. Aanrader voor fans van progmetal, pakkende hooks en gelaagde storytelling.